środa, 1 stycznia 2014

La Nochevieja czyli Sylwester

Zwyczaje związane ze świętowaniem nowego roku w Hiszpanii nie odbiegają znacząco od tradycji większości krajów europejskich. Noc łączącą nowy ze starym rokiem zdecydowana większość Hiszpanów spędza ze znajomymi lub z rodziną. Organizowane są uroczyste kolacje bądź zabawy w domu, miliony osób bawią się na ulicy. Bardzo popularny jest zwyczaj zjadania 12 winogron o północy (każde winogrono powinno zostać zjedzone wraz z uderzeniem zegara). 
Typowe jest również składanie sobie życzeń i telefonowanie do członków rodziny lub znajomych. W tę noc pije się wina musujące, cavę lub cydr.

Ciekawym zwyczajem jest Nochevieja Universitaria, czyli Sylwester Uniwersytecki organizowany każdego roku w Salamance, mieście które posiada najstarszy uniwersytet w Hiszpanii, na dwa tygodnie przed faktyczną nocą sylwestrową. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w 1999 roku i została zainicjowana przez grupę znajomych którzy chcieli świętować nadejście nowego roku we wspólnym gronie, zanim każdy wyjedzie do swego rodzinnego domu. W ostatnich edycjach Sylwestra Uniwersyteckiego wzięło udział ponad 30 tysięcy osób. Co ciekawe, studenci zastąpili winogrona żelkami (gominolas). 

W ten sposób niektórym Hiszpanom przychodzi świętować przyjście nowego roku dwa razy :)

Życzymy Wam wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku!

               Na zdjęciu zabawa na Puerta del Sol w Madrycie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz